Hypotéky pro mladé páry
Dne 15. 8. 2018 nabylo účinnosti nové nařízení vlády č. 136/2018 Sb., o podmínkách použití peněžních prostředků Státního fondu rozvoje bydlení formou úvěru poskytovaného na modernizaci nebo pořízení obydlí. Nařízení specifikuje podmínky použití peněžních prostředků, které jsou vyhrazeny ve Státním Fondu rozvoje bydlení (dále pouze jako „Fond“), a které budou moci mladé páry využít formou úvěru pro modernizaci nebo pořízení jejich nového obydlí.
Ptáte se kdo může být tím mladým a oprávněným žadatelem takového úvěru poskytnutého ze státního fondu?
Odpověď je následující. Úvěr na modernizaci nebo pořízení obydlí od Fondu je možné poskytnou žadateli, který splní tyto hlavní podmínky: musí být mladší 36 let a současně žít v manželství nebo registrovaném partnerství anebo musí pečovat o dítě mladší patnácti let. Dále se navíc posuzuje žadatelova schopnost poskytnutý úvěr splácet, zajištění úvěru minimálně do výše jeho nesplacené části a zároveň to, zda-li žadatel nemá evidován nedoplatek u Finanční či Celní správy České republiky, nedoplatek na pojistném, na veřejném zdravotním pojištění a na platbách za sociální zabezpečení a na příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
Je rovněž důležité mít na paměti, že není možné žádat o úvěr od Fondu vícekrát, a to ani v případě, že by o něj žádala jiná osoba, která žije s původním využívatelem úvěru ve společné domácnosti, to se však nevztahuje na zletilé děti žadatele nebo jeho sourozence.
Splňujete-li podmínky pro to být vhodným žadatelem, s žádostí o úvěr od Fondu příliš dlouho neotálejte. Vyřizují se totiž podle pořadí, ve kterém byly Fondu doručeny. Pokud ale nové bydlení plánujete později, nejsou Vaše šance nulové. Až dojde k vyčerpání částky z Fondu na letošní rok, budou si moci lidé podávat žádosti na následující roky.
Žádosti musí být podány písemně a musí mimo jiné obsahovat:
- jméno, adresu bydliště a datum narození žadatele,
- dále také jméno a datum narození manžela nebo registrovaného partnera, žije-li žadatel v manželství nebo registrovaném partnerství,
- jméno a datum narození nezletilého dítěte, o které žadatel pečuje, jedná-li se o žadatele, který není v manželství či registrovaném partnerství,
- výši požadovaného úvěru,
- navrhované zajištění a účel použití úvěru,
- projektovou dokumentaci zpracovanou oprávněnou osobou podle jiného právního předpisu, pokud k pořízení obydlí výstavbou nebo k modernizaci obydlí je projektová dokumentace vyžadována jiným právním předpisem,
- smlouvu o smlouvě budoucí kupní, jde-li o žádost o poskytnutí úvěru na pořízení obydlí koupí
a další údaje či dokumenty, jejichž přesný výčet můžete nalézt v § 4 Nařízení vlády č. 136/2018 Sb., o podmínkách použití peněžních prostředků Státního fondu rozvoje bydlení.
Není-li Vaše žádost o poskytnutí úvěru úplná, neznamená to, že se jí nebude Fond vůbec zabývat, pouze Vás do třiceti dnů od obdržení žádosti vyzve, abyste ji doplnili o příslušné chybějící podklady, popř. abyste dodali stavební povolení či smlouvu o provedení stavby se zhotovitelem.
Další zajímavou otázkou, která se k tomuto tématu váže je výše úvěru, který lze od Fondu čerpat. Zde je nutné rozlišovat, jestli je úvěr čerpán na modernizaci bydlení či na výstavbu nového obydlí. Jedná-li se o modernizaci obydlí je možné čerpat úvěr ve výši 30 000 Kč až 300 000 Kč. Při stavbě a koupi nového rodinného domu je maximální výše úvěru stanovena na 2 000 000 Kč, nejvýše však 80 % sjednané ceny a při koupi bytu si můžete půjčit až 1 200 000 Kč, opět s podmínkou, že výše půjčky může činit maximálně 80 % smluvené či odhadnuté ceny bytu. Co se týká úroků, jejich sazba se stanovuje na základě referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku platné ke dni uzavření smlouvy, nejméně je to však 1 % ročně. Úroková sazba se stanovuje na dobu 5 let, po uplynutí této doby se stejným způsobem stanovuje úroková sazba nová.
Co se týká čerpání úvěru, je možné ho čerpat jednorázově i postupně, záleží zde na příjemci, jaký způsob mu více vyhovuje. Ve všech případech – modernizace, výstavba i koupě nového obydlí však musí začít čerpání úvěru nejpozději do jednoho roku od uzavření úvěrové smlouvy. Specifikem při výstavbě obydlí je také to, že stavba musí být dokončena do tří let od uzavření úvěrové smlouvy. Pokud by však příjemce úvěru výstavbu v této lhůtě nestíhal, je možné, aby byla na jeho žádost lhůta Fondem prodloužena.
Základní informací, kterou je nutné vzít v potaz je úprava splácení Vám poskytnutého úvěru. Úvěr se splácí v měsíčních splátkách, které kryjí jak jistinu, tak úroky, není však problém ho kdykoli splatit předčasně. Splatnost úvěru zároveň nesmí být stanovena tak, aby překročila 10 let od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru na modernizaci a 20 let od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru na pořízení (koupi či stavbu) obydlí. Splácení je rovněž možné přerušit, opět na žádost příjemce úvěru, a to až na dobu dvou let, musí k tomu však být vážné důvody jako je například narození dítěte, ztráta zaměstnání, nemoc nebo úmrtí člena domácnosti. V případě přerušení splácení je následně celková doba splatnosti prodloužena o dobu, na kterou bylo přerušení povoleno.
V neposlední řadě jsou zde podmínky, které musí být splněny po celou dobu splácení úvěru, jako například nemožnost převedení vlastnického práva k nemovitosti, na kterou je úvěr čerpán, či povinné pojištění nemovitosti minimálně proti živelným pohromám.
Celý proces a všechny podmínky čerpání úvěru se mohou zdát velice náročnými, nicméně pokud zvažujete čerpání hypotéky na pořízení nového bydlení, použití peněžních prostředků od Státního fondu rozvoje bydlení se jeví jako velmi dobrá příležitost pro vylepšení vašeho rozpočtu.