Otcovská dovolená

 

Otcové novorozených dětí mohou od 1. února 2018 využít novinku v podobě tzv. otcovské dovolené a čerpat tak až sedmidenní placené volno. Otcovská neboli dávka otcovské poporodní péče, byla zavedena novelou zákona o nemocenském pojištění č.  87/2006 Sb., a je poskytována z nemocenského pojištění, stejně jako peněžitá pomoc v mateřství. Cílem přijetí této nové dávky je větší zapojení otců do péče o dítě a posílení rodinných vazeb.

Nárok na otcovskou dovolenou má pojištěnec, který pečuje o dítě, jehož je otcem, přičemž za otce je považován muž zapsaný jako otec dítěte do knihy narození podle zákona o matrikách. Není tedy rozhodující, zda jsou s matkou manželé či spolu sdílí společnou domácnost. Dále vzniká nárok též pojištěnci (muži i ženě) pečujícímu o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pokud dítě ke dni převzetí do této péče nedosáhlo 7 let věku. Typicky se bude jednat o adoptivního rodiče či pěstouna.

Základní podmínkou vzniku nároku přitom je, aby otec v době nástupu na otcovskou odváděl nemocenské pojištění. Zatímco u osob zaměstnaných v pracovním poměru je toto automatické, neboť z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení, osoby samostatně výdělečně činné si musí dobrovolně platit nemocenské pojištění alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou.  Tyto osoby pak nesmí v době pobírání dávky osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Za stejných podmínek má nárok na otcovskou i zahraniční zaměstnanec.

Otcovská naopak vůbec nepřísluší pojištěncům vykonávajícím pojištěnou činnost ve vazbě, odsouzeným ve výkonu trestu odnětí svobody zařazeným do práce a osobám ve výkonu zabezpečovací detence zařazeným do práce. Dále nárok na otcovskou nemají studenti, ani osoby vedené v evidenci úřadu práce.

Otcovská musí započít nejpozději do 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo převzetí dítěte do péče. Dnem nástupu, který si otec v rámci uvedené lhůty sám určí, začíná běžet tzv. podpůrčí doba. Jedná se o dobu poskytování dávky, která činí 1 týden (započítávají se i víkendy a svátky). Dávku nelze čerpat přerušovaně či po jednotlivých dnech a náleží po celou podpůrčí dobu i pokud by došlo k úmrtí dítěte před jejím uplynutím. U téhož dítěte může otec čerpat otcovskou jen jednou. To platí i v případě péče o více dětí narozených současně nebo více dětí převzatých současně do pěstounské péče.

Výše otcovské činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den, který se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dovolenou. U osob samostatně výdělečně činných se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Jako pomůcka může sloužit kalkulačka pro výpočet výše otcovské dávky, která je k dispozici na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Žádost o otcovskou dovolenou podávají zaměstnanci prostřednictvím svého zaměstnavatele, a to vyplněním tiskopisu „Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou)“, který je dostupný na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení. Osoby samostatně výdělečně činné svůj nárok uplatňují sami přímo u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Samotná výplata dávky by poté měla být uskutečněna do jednoho měsíce od data, kdy okresní správa sociálního zabezpečení obdrží všechny potřebné doklady. Platba se provádí převodem na bankovní účet nebo složenkou na adresu bydliště.

 

Brno

Mgr.Pavol Riško
advokát ČAK č.10 604
Jakubská 2, 602 00 Brno
+420 775 569 715
office.brno@akrisko.cz

Bratislava

Mgr.Pavol Riško
advokát SAK č. 6 884
Pribinova 4, 811 09 Bratislava
+421 903 569 715
office.ba@akrisko.cz